Vyplatí se porouchaný přístroj odnést do opravy?

Pokud Váš přístroj vykazuje nějakou závadu a stojíte před rozhodnutím zda jej svěřit servisu k opravě a nebo raději koupit nový, přijměte prosím několik praktických rad týkajících se této problematiky.

Které přístroje se vyplatí opravit a které nikoliv

  • Všeobecně platí pravidlo že sami nejlépe víme, jak nám daný přístroj sloužil než se na něm vyskytla závada. Zda jsme s ním měli od začátku pouze samé potíže a byl více v servisu než doma, nebo zda nám sloužil k plné spokojenosti po několik let bez jediné opravy. Pokud se jedná o bezproblémový značkový přístroj, s jehož kvalitou a funkčností jsme byli dlouhodobě spokojeni, určitě není nad čím váhat a je více než pravděpodobné, že oprava takového přístroje se vyplatí.
    Neberme prosím až tak moc v úvahu akční supermarketovou cenu nového, avšak neznačkového přístroje.  Nízká cena odpovídá celkovému technickému provedení přístroje a jeho kvalitě, nebo-li lehce se nám stane, že nákupem takového „akčního“ výrobku budeme nakonec zklamáni. 
  • Všeobecně lze říci, že pokud se porouchá jaký-koliv přístroj, který nám dlouhodobě, t.j. po celou záruku a déle pracoval k plné spokojenosti, pak se oprava v naprosté většině případů vyplatí, nepřesáhne-li cena opravy cca 40 až 50% nákupní ceny, za kterou jsme daný přístroj pořídili. A je jedno zda se jedná o spotřební elektroniku jako je televizor, audio a pod., nebo se jedná o domácí spotřebič jako je trouba, vysavač, pračka a pod..
  • Televizory: v případě porouchaného televizoru bychom asi měli zvážit, jaký měl televizor před závadou obraz, jak jsme byli spokojeni s jeho provozem a také obsluhou. Pokud měl do poslední chvíle kvalitní obraz a po celou dobu nám sloužil k plné spokojenosti, pak je finančně zcela jistě zajímavější nechat TV opravit, než uvažovat nad nákupem nového.  Televizor po opravě může sloužit opět několik let k plné spokojenosti.  
  • Při rozhodování, zda opravit či koupit nový televizor, hraje také svou roli samozřejmě vývoj nových technologií a s tím spojené nároky majitele televizoru.  Pokud někomu chybí ve starším TV například aplikace, které při jeho nákupu kdysi ještě neexistovaly a které chce využívat, pak je jasné, že se rozhodne pro nákup nového TV.  Toto si musí samozřejmě zvážit a rozhodnout každý sám, dle svých nároků a potřeb.
  • Videomagnetofony, Audio, CD a DVD přístroje: zde se dá velmi obtížně nějak všeobecně radit, mnohdy – například u videomagnetofonů,  se jedná již o historické přístroje, bráno jaksi z dnešního pohledu.  Závady u videomagnetofonů byly z 90% mechanického charakteru, což je dnes problém, jelikož náhradní díly jsou již v podstatě nedostupné, bohužel.  Co se týká CD a DVD, tam zase odejde-li optika, je to také problém, jelikož k dispozici jsou zpravidla pouze neoriginální náhrady, jejichž kvalita a tedy životnost je značně problematická. Zde se musí skutečně rozhodnout každý sám, případně je vhodné poradit se v nejbližším servisu. Samozřejmě jedná-li se o značkový a kvalitní přístroj, který nebyl levný, pak se oprava zcela jistě vyplatí. Záleží vždy na charakteru závady a to může posoudit pouze odborný servis.
  • Satelitní přijímač: záleží na charakteru závady ale ze zkušeností techniků lze říci, že cena běžné opravy zpravidla nepřesáhne cca 30% – 50% z ceny nového přístroje, přičemž po opravě pak přístroj slouží opět velmi dlouhou dobu jako nový. Toto ovšem platí převážně pro starší přijímače, například velmi rozšířené GoSat řady 7050 – 7060, případně značkové přijímače z vyšší cenové kategorie.  Opravy levných přijímačů současné doby, jako Tesla či Kaon s vestavěnou kartou apod. spočívají převážně v přehrání FW. Nějaká klasická oprava HW se u těchto levných přístrojů v podstatě neprovádí.

Zajímavý pohled na otázku, zda přístroj opravit či nikoliv, je uveden na webu televizního servisu v Ústí nad Labem. Se souhlasem majitele servisu uvádíme část textu zde:

Dnešní nové přístroje již dávno nejsou vyráběné tak, aby vydržely 10 a více let. Jsou vyráběné tak, aby byly moderní, aby nabízely nejnovější technologie a komfort, ale hlavně tak, aby za 2 roky spolehlivě odešly a uživatel pokud možno běžel do krámu pro nový výrobek. Dlouhá životnost z pohledu výrobce nedává smysl, výrobce chce hlavně prodávat! Současné přístroje zpravidla vydrží do první vážné poruchy jen „záručních“ 24 měsíců a dvacátý pátý měsíc přijde porucha, často první a zároveň i poslední v životě přístroje, protože majitel sám (a většinou špatně) zhodnotí, že oprava se nevyplatí a běží koupit novou věc. Stačí přitom jednoduchý odhad aby bylo jasno…

  • Nový přístroj zpravidla vydrží jen 2 roky
  • Při nákupní ceně řekněme 8000 Kč jsou u nové TVP náklady na 1 rok provozu 4000 Kč!
  • Opravený přístroj zpravidla vydrží taky 2 roky (ale často i o hodně déle)
  • U dražší opravy (cca 4000 – výměna podsvitu nebo celé desky) stále vychází náklady jen poloviční, tedy asi 2000 Kč na 1 rok provozu a někdy i nižší
  • Pokud oprava Vašeho stávajícího přístroje bude stát 2000 Kč (běžné opravy) a vydrží taky jen 2 roky, jsou náklady na 1 rok provozu jen 1000 Kč (= jen 1/4 nákladů na koupi nového přístroje)!!
  • Pokud nový přístroj vydrží do první poruchy dva roky a každá oprava mu prodlouží život o další dva roky, vyplatí se podle mého názoru přístroj nejméně 2x opravit. Tím se za přijatelnou cenu přístroj dostane na délku života nějakých 6 let, možná víc. Další opravy pak záleží na morální zastaralosti přístroje, opotřebení atd.
  • V zásadě by ale rentabilitu opravy neměl určovat laik, ale odborník, protože jen ten dokáže vzít v úvahu všechna pro a proti, zhodnotit celkový stav přístroje a podle toho odhadnout, jestli se jeho oprava s ohledem na cenu opravy, stáří přístroje a jeho vybavení opravdu vyplatí. Cena za podobné posouzení zpravidla je v řádu stokorun, zatímco laické mávnutí rukou a „koupíme nový“ mnohdy vyhodí z okna i hodně tisíc a často naprosto zbytečně