Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 03. 08. 2021

Problematika příjmu digitálního DVB-T vysílání

Problematika příjmu digitálního DVB-T vysílání je poněkud složitější než tomu bylo u analogového vysílání. U analogu nebyl v podstatě problém koupit si vhodnou anténu a vše si sám nainstalovat, seřídit anténu jednoduše podle obrazu na televizoru a bylo hotovo. U digitálního příjmu to již v mnoha případech nestačí a bez odborníka se mnohdy neobejdeme.

Jeden příklad z oblasti mého působiště:
V Karlovarském kraji kde již došlo k vypnutí analogového vysílání je v současné době nejčastějším problémem příjem multiplexu2 s programy TV Nova, Prima atd.. Jsou-li antény a ostatní součásti anténního systému staršího data, pak multiplex1 České televize vysílaný na 36.kanále jde zpravidla bez problému ale multiplex2 s programy Nova, Prima atd.. vysílaný na 66.kanále nejde vůbec a nebo často zamrzá, obraz kostičkuje a podobně. Příčinou přitom není nedostatečný signál ale především nevyhovující starší anténa či ostatní zařízení jako jsou slučovače, rozbočovače, zesilovače apod., které byly původně určeny pro příjem analogového vysílání. Antény a ostatní prvky anténního systému se totiž v minulosti vyráběly pro příjem do 60.kanálu jelikož vyšší frekvence se pro analogové vysílání nepoužívaly. Nyní je však digitální multiplex2 vysílán na 66.kanále a zařízení staršího data jej proto zpravidla nedokáže uspokojivě zpracovat. K vyřešení problému je pak nutná výměna antény či některých jiných komponentů anténního rozvodu. Jsou zde ale ještě také jiné příčiny které lze zjistit jedině pomocí měřící techniky.

Podobné problémy, i když někdy trochu odlišné, platí všeobecně též pro ostatní kraje. Příjem digitálního DVB-T vysílání má svá specifika a klade poněkud jiné, vyšší nároky na anténní systém než tomu bylo u příjmu analogově šířených programů. Je především citlivější na různá rušení která u analogu nevadila, na různé nedokonalosti rozvodů atd.. To je také myslím důvodem dosti rozšířeného názoru že digitální příjem je závislý na počasí, že když prší tak obraz kostičkuje a podobně... Není to pravda, s těmito jevy se setkáváme právě při nevhodném anténním zařízení které používáme. Je-li anténní systém s ohledem na příjmové podmínky v daném místě správně odborně proveden aby splňoval požadavky pro příjem digitálního vysílání (vyhovující anténa, vhodně zvolený typ zesilovače, rozbočovače a dalších komponentů rozvodu, odladění rušivých signálů a podobně), pak není s kvalitou příjmu problém a vše nám slouží ke spokojenosti.

Pokud po napojení na náš starší anténní systém příjem digitálního DVB-T vysílání uspokojivě nefunguje, může to mít mnoho různých příčin z nichž mnohé nelze v amatérských podmínkách zjistit. Nákup nové antény často nepomůže protože při nákupu v prodejně nemůžeme očekávat uspokojující odbornou radu co koupit, především proto že neznají příjmové podmínky v místě našeho bydliště a také proto že potřebují prodat co je na skladě. Nákup nevhodně zvoleného typu antény (nejčastěji takzvaná "síta" se zesilovačem) znamená většinou vyhozené peníze a starosti jak anténu vrátit, protože taková anténa s nevhodným zesilovače příjem často ještě zhorší až zcela znemožní. Jednou z příčin neúspěchu bývá rušení jinými signály a mnoho různých dalších vlivů které nelze bez měřící techniky a znalostí této problematiky spolehlivě zjistit a odstranit. Jestliže nám něco fungovalo bez probému u analogu vůbec neznamená že to stejně dobře bude fungovat u digitálního příjmu, mnohdy je tomu právě naopak.

Při potížích s příjmem digitálního DVB-T vysílání je proto mnohdy levnější pozvat si odbornou firmu než když se snažíme problém vyřešit sami nákupem antény či ostatního zařízení formou pokus/omyl. Při těchto pokusech ztratíme většinou zbytečně spoustu času i peněz za něco co nakonec nepřinese uspokojivý výsledek. Odborník přitom na základě měření mnohdy zjistí že stačí menší zásah do anténního rozvodu a problém je vyřešen rychle, spolehlivě a za rozumnou cenu.


| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 26. 10. 2009 | 12152 přečtení |