Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 03. 08. 2021

Je lepší satelitní nebo pozemní příjem digitálního vysílání?

Vzhledem k postupné digitalizaci a ukončení analogového vysílání stojíme nyní často před rozhodnutím, jakým způsobem si do budoucna zajistit příjem televizního vysílání. Nabízí se příjem digitálního vysílání ze satelitu a nebo z pozemních vysilačů, přičemž každá varianta má samozřejmě své výhody a nevýhody.

Příjem digitálního vysílání ze satelitu (DVB-S):
  • Nespornou výhodou je nesrovnatelně širší programová nabídka oproti pozemnímu příjmu. Přijímáme velké množství českých i slovenských programů a desítky až stovky zahraničních programů.
  • Nevýhodou je vyšší pořizovací cena
Příjem pozemního digitálního vysílání (DVB-T):
  • Výhodou jsou relativně nízké pořizovací náklady. U individuálního příjmu nám stávající anténa v mnoha případech vyhovuje bez větších úprav a ke svému staršímu televizoru dokoupíme pouze přijímač (set-top-box).
  • Nevýhodou je omezená programová nabídka
Kombinace obou variant digitálního příjmu:

Máme-li ve své domácnosti více televizorů, pak je zpravidla vhodné zvážit kombinaci obou variant. Pro říjem českých a slovenských programů ze satelitu nezávisle na více televizorech je třeba mít u každého TV satelitní přijímač s dekódovací kartou což je při větším počtu vcelku nákladná záležitost. Je proto vhodné využít výhod satelitního příjmu například pouze na jednom "hlavním" televizoru v obývacím pokoji nebo na dvou televizorech a na všech ostatních pak přijímat pozemní digitální vysílání.

Na co si dát pozor při koupi přístrojů:
O satelitních kompletech a přijímačích je zde k dispozici dostatek článků a obdobně to samé platí i při koupi set-top-boxu pro pozemní příjem. Všeobecně pro všechny přístroje platí, že je velmi vhodné vyhnout se nejlevnější cenové kategorii pokud nechceme prožívat rozčarování a absolvoval zbytečné a zdlouhavé reklamace. Za super výhodnou až neuvěřitelně nízkou cenu obdržíme spíše dětskou hračku než výrobek k použití, přístroj zpravidla neumí správně zobrazit na obrazovce české znaky takže ačkoliv má menu v češtině tak si toho moc nepřečteme, často se nečekaně a bez příčiny resetuje nebo zamrzá, nespolehlivě nebo neuvěřitelně pomalu reaguje na povely dálkového ovládání, může se stát že má tak malou citlivost že při slabším příjmu není schopen signál spolehlivě zpracovat a podobně.
Rozumná kvalita přitom nemusí být vždy za nejvyšší cenu, stačí zvolit vhodný kompromis. Osobně se domnívám že set-top-box v rozumné kvalitě lze pořídit cca od 800Kč výše, přístrojům v cenové hladině kolem 500Kč bych se zcela nepochybně vyhnul velkým obloukem.

Před koupí každého přístroje, ať satelitního přijímače nebo set-top-boxu bychom měli nejdříve zauvažovat nad svými požadavky které od přístroje očekáváme a pak se teprve dle těchto požadavků věnovat výběru a nákupu vhodného přístroje.

  • Často se mě například stává že zákazník požaduje propojit svůj satelitní přijímač nebo set-top-box ještě s dalším televizorem umístěným v jiné místnosti (kuchyni apod.) přičemž to že by na daném televizoru sledoval program který si zvolí na přístroji v obýváku mu nevadí. Bohužel to ale vetšinou není možné jelikož si zakoupil přístroj z levnější kategorie který takové propojení neumožňuje, není totiž vybaven modulátorem který by umožnil jednoduché propojení s dalším přístrojem koaxiálním kabelem do anténního vstupu.
  • Nebo další příklad, zákazník má televizor vybavený pouze jedním AV vstupem SCART, do něj se zapojí satelitní přijímač či set-top-box ale není již kam zapojit další přístroj jako je DVD nebo video. Jeho sat.přijímač je totiž vybaven pouze jedním SCART výstupem což si při jeho nákupu neuvědomil. Vždy je lépe pořídit si přijímač který je vybaven alespoň dvěma konektory SCART, jeden pak slouží jako výstup pro propojení s TV a druhý jako vstup pro propojení s DVD apod.
  • Při nákupu satelitního kompletu bychom také měli zvážit jaké programy budeme sledovat. Nejednou jsem se již setkal s tím že si zákazník koupil levný satelitní komplet umožňující příjem ze dvou družic. Když jsem mu jej montoval tak mě řekl že o ty zahraniční ani nestojí, že mu jde především o české a slovenské programy. Tento levný komplet obsahoval jako obvykle méně kvalitní přijímač který byl nespolehlivý již při instalaci a reklamace se dají očekávat v brzké době. Když jsem si pak sečetl cenu toho kompletu + cenu za instalaci, zjistil jsem ke svému překvapení že pro jednu družici (tedy příjem pouze českých a slovenských programů) bych byl schopen zákazníkovi dodat zcela jiné, kvalitní a spolehlivé zařízení včetně jeho instalace téměř za stejnou cenu.
    Je dobré si uvědomit že naprostá většina prodávaných satelitních kompletů je určena pro příjem ze dvou družic, porovnáváme-li tedy pouze jejich ceny bez ohledu na naši skutečnou potřebu pak i nákup levnějšího kompletu nemusí znamenat že jsme ušetřili, je třeba brát vždy v úvahu celkové náklady což je cena kompletu + cena za jeho instalaci. Máme-li zájem pouze o české programy, pak dodávka "na klíč" od servisní firmy vyjde mnohdy na podobné peníze a dostaneme přitom spolehlivé zařízení vyšší kvality.

Datum poslední aktualizace článku: 9.5.2010


| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 22. 03. 2009 | 11822 přečtení |