Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 03. 08. 2021

Levné satelitní komplety a možné problémy

Pro toto téma by stačila v podstatě jedna věta: nákupu extra levných kompletů za super akční ceny je lépe se vyvarovat. Cena satelitního kompletu například pod 3500Kč je sice lákavá, ovšem nemůžeme očekávat že za tuto cenu obdržíme zařízení které nám bude bezchybně a delší dobu sloužit. Takový komplet obsahuje nejlevnější komponenty které na trhu jsou a tomu pochopitelně odpovídá jejich kvalita. To samé platí u kompletů s HD přijímačem které jsou v prodeji již v cenách cca 4500Kč, za tuto cenu také raději neočekávejme kvalitní spolehlivé zařízení.

Dovolím si zde shrnout několik málo poznatků z praxe, co od takového levného kompletu můžeme očekávat:

 • Levnou parabolu jejíž mechanické provedení bývá technicky problematické
 • Stává se že již při instalaci je některý z komponentů nefunkční, například LNB konvertor či DiseqC relé, receiver (přijímač) apod..
 • Nejslabším článkem levného kompletu je vždy přijímač. Nepočítejme při jeho obsluze s komfortem na jaký jsme byli dosud u přístrojů spotřební elektroniky zvyklí. Například samozřejmost jakou je okamžitá reakce přístroje na povely z dálkového ovládání je v tomto případě spíše vyjímkou. Tyto levné přístroje mají pomalý software který reaguje s určitým zpožděním. A pokud provedeme z ovladače více povelů rychle za sebou (například při mazání nebo přemísťování naladěných programů na jednotlivé předvolby, nebo při rychlém přepínání programů apod.), přístroj zpravidla "zamrzne" a po chvíli se sám vypne.
 • Běžnou vlastností levných přijímačů je nedokonalé zobrazení češtiny takže při použití EPG a zobrazování různých informací na obrazovce si moc nepočteme, slova kde jsou háčky a čárky si musíme spíše domýšlet. Překlad vlastního menu do češtiny bývá u některých modelů také tragický, některá slova jsou přeložena natolik nepřesně a zmateně že orientace v menu je pak velmi obtížná.
 • Menu těchto přístrojů bývá někdy nelogicky komplikované. Provádění i zdánlivě jednoduchých úkonů jako je seřazení programů na požadované předvolby je nepohodlné, pomalé a velmi zdlouhavé.
 • Některé modely levných přístrojů mají problémy se čtením dekódovací karty, případně jiné závady které se projeví hned při instalaci. Aktuálně (září 2010) si dovolím varovat před komplety obsahujícími přijímač AMICO. Cena kolem 3000,-Kč za celý komplet je sice lákavá, ale zatím jsem při instalacích nenarazil ani na jediný tento přijímač který by fungoval bez problému. Při automatickém ladění družice se VŽDY restartuje, případně zamrzne a je nutné jej odpojit do sítě a pak znovu zapojit. Obdobně při třídění naladěných programů a podobně. Přijímač má čtečku karet systému Conax, aby uměl dekódovat i karty pro české a slovenské programy je v něm nahraný software který z této čtečky karet udělal univerzální (nelicencovaný) dekodér. Ovšem za cenu že tento software má nedokonalosti způsobující popsané problémy. Samostatný přijímač AMICO SSD550 stojí méně než 1000,-Kč a u takto nízké ceny nelze nikdy očekávat že přístroj bude obsahovat bezproblémovou originální čtečku karet!
 • Měli bychom se také zajímat, zda je přijímač vybaven pouze čtečkou karet systému Cryptoworks bez dalšího CI slotu. Skylink jako první uvedl do provozu nové ICE karty a programy jsou nyní kódovány dvěma způsoby podmíněného přístupu, systémem CryptoWorks a novým systémem IRDETO PL-sys. Podpora původního systému CRW bude ukončena k 31.12.2012 a to samé tedy čeká i ostatní operátory (CS Link, UPC). Levné sat.komplety mohou obsahovat přijímač pouze se čtečkou Cryptoworks a to je již v současné době nedostatečné. S ohledem na budoucnost bychom měli pořídit vždy přijímač který má kromě čtečky karet ještě alespoň jeden CI slot pro dodatečné vložení dekodovacího modulu.
 • Levný "akční" komplet může obsahovat dekódovací kartu s platností pouze 1 rok! Abychom po této době prodloužili platnost karty na dobu neomezenou, musíme poskytovateli služeb (CS-LINK) doplatit cca 1000Kč nebo více dle aktuálního ceníku. Je to takový malý podvod na zákazníka aby prodejce srazil cenu kompletu na minimum, zákazník je spokojen s cenou kolem 3000Kč a často vůbec netuší co kupuje. Takto překvapených zákazníků jsem již viděl při instalacích několik. Při nákupu extremně levných kompletů je proto obezřetnost na místě a je třeba se nejdříve důkladně informovat, co přesně komplet obsahuje.
 • Počítejme s nečekanými výdaji které cenu kompletu mohou ve výsledku zvýšit natolik, že nákup o trochu dražšího a přitom kvalitnějšího zařízení by nás býval stál to samé nebo i méně. Takto vydáme zbytečně ty samé peníze ale stále máme doma nekvalitní zařízení s menším komfortem obsluhy apod.. Sice máme na sat.komplet záruku, ovšem tu musíme uplatnit v prodejně kde jsme jej zakoupili což nás stojí čas i peníze. Například pokud reklamujeme vadný přijímač, sice nám jej v prodejně vymění za jiný ale musíme zaplatit další návštěvu technika který nám tento přístroj naladí.
  Jeden příklad z nedávné doby za všechny: při instalaci kompletu odmítal dodaný přijímač číst dekódovací kartu, zákazníkovi jsem doporučil aby přijímač v prodejně reklamoval. Vyměnili mu jej za jiný takže následovala druhá návštěva abych mu přijímač naladil, ovšem při této návštěvě přístroj pro změnu nereagoval na dálkové ovládání takže jsem vyúčtoval cestu a odjel. Zákazníkovi opět vyměnili přijímač za jiný a následovala třetí návštěva při které jsem přijímač konečně uvedl do provozu. Zákazník zaplatil tedy dvě cesty včetně práce navíc, takže tento levný sat.komplet se mu bohužel dosti nepříjemně prodražil.

  Podobných příkladů by bylo více. Když při instalaci zjistím například vadný LNB konvertor, než by zákazník vážil cestu do prodejny a platil další návštěvu technika tak je většinou ochoten rovnou na místě raději zaplatit tento díl nový.

Je docela smutné co vše je možné na našem trhu v současné době prodávat a ještě smutnější je jak velkém množství lidi to kupuje. A tak si říkám, to už se skutečně stala elektronika natolik spotřebním zbožím že nám nezáleží na kvalitě a životnosti zakoupeného zařízení? Já myslím že nikoliv, vím že mnoho zákazníků naopak očekává za své peníze zařízení které bude dlouho sloužit a jedinou chybou je, že se předem neporadí s nějakým technikem který satelity montuje. V supermarketu odbornou radu bohužel očekávat zpravidla nelze, tam doporučí to co potřebují prodat.

Při pořízení satelitu v jaké-koliv cenové relaci se vždy jedná o dost velké peníze které by měl člověk investoval s rozvahou a předem vědět co a za jakých podmínek kupuje. Například zeptat se nějakého technika které značce se určitě vyvarovat, v podobné cenové kategorii vždy existuje i řada bezproblémových a kvalitních přístrojů. Zjistit si maximum informací o satelitním kompletu který máme v úmyslu koupit jako je typ dekódovací karty kterou obsahuje, zda má přijímač dodaný v kompletu dostatek AV konektorů pro naše potřeby atd...

Nakupujeme-li na internetu, je vhodné důkladně si pročíst reklamační podmínky e-shopu prodejce a zajímat se o to, aby se satelitním kompletem byl dodán také vyplněný záruční list apod.. Nenakupovat pouze podle nejnižší ceny ale především raději v zavedených internetových obchodech u kterých je předpoklad solidního přístupu k zákazníkovi. Musíme si uvědomit že při nákupu přes internet je případná reklamace poměrně složitou a hlavně zdlouhavou záležitostí, reklamovat musíme zpravidla přímo u prodejce protože nějaké smluvní záruční servisy v případě satelitní techniky neexistují. Ušetřených několik stokorun při nákupu se nám proto může v budoucnu citelně prodražit.

Datum poslední aktualizace článku: 27.9.2010


| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 13. 05. 2008 | 12211 přečtení |