Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 03. 08. 2021

Ceny nových výrobků a servis

Ceny nových přístrojů spotřební elektroniky během několika posledních let výrazně klesly a proto má mnoho lidí názor, že jeho starší přístroj se nevyplatí opravit protože když si "něco" přidá tak si koupí nový. Podívejme se na to tedy trochu blíže, proč ceny klesají a co je jejich důsledkem:

  • Vývoj nových technologií je jednou z příčin nižších cen a proti tomu nelze nic namítat, je samozřejmé že některé současné přístroje jsou z hlediska moderní konstrukce levnější než tomu bylo dříve a to je v pořádku. Avšak bohužel velmi významnou příčinou poklesu cen a tím i kvality výrobků je politika obchodních řetězců, kteří výrobcům často diktují nesmyslně nízké ceny do kterých se musí vejít. Přitom samotná výroba se nijak nezlevnila, celosvětové ceny energií nutných k výrobě, přepravě atd. nepoklesly ale je tomu právě naopak. Takže další řešení jak snížit ceny je použití méně kvalitních materiálů, přesunutí výroby do zemí s levnou nekvalifikovanou pracovní silou atd., což se v praxi také bohužel běžně děje. Výsledkem je levná neznačková elektronika která kvalitou ani z daleka nedosahuje úrovně starších výrobků (přibližně ve stejném poměru v jakém klesají ceny klesá i kvalita). Nakupujeme ji v supermarketech stejně jako rohlíky protože specializované prodejny kde by nám spotřebitelům někdo poradil, seznámil nás s obsluhou a výrobek předvedl, pomalu mizí.
  • Důsledkem této obchodní politiky supermarketových řetězců není bohužel pouze horší kvalita výrobků, ale nese to s sebou i egologický problém. Není mě úplně jasné, kam všude se bude ten elektroodpad dávat pokud to půjde nadále tímto tempem. Samozřejmě jsou zde různé varianty recyklací ale jistě né vše se dá do důsledku na 100% zrecyklovat. O plýtvání přírodními zdroji se všemi důsledky které to s sebou přináší, surovinami a energiemi pro výrobu těchto výrobků "na jedno použití" raději ani nemluvě.
  • Naproti tomu stojí servisy, které snížení cen finálních výrobků nemohou v žádném případě kopírovat, jim ceny energií a dalších nákladů trvale rostou a snížit ceny svých služeb logicky nemají z čeho, pokud chtějí zachovat servisní činnost na profesionální úrovni a v odpovídající kvalitě. Každý poctivý servisman který se snaží odvést kvalitní práci potřebuje také kvalitní technické zázemí a při opravách používá kvalitní značkové díly. Při používání nekvalitních dílů by degradoval svou jinak kvalitně odvedenou práci a výsledkem by byli nespokojení zákazníci v důsledku nárůstu zbytečných reklamací, což není ani v zájmu zákazníka ani v zájmu servisu. Zákazník nemůže proto očekávat že ceny kvalitního servisu klesnou ve stejném poměru jako ceny finálních výrobků, pouze musí nyní více zvažovat rentabilnost opravy svého přístroje.

Ceny servisu / kvalita opravy

  • Nedovolil bych si tvrdit že servis který má značně vysoké ceny je zárukou kvality, ovšem na druhou stranu při extrémně nízkých cenách nemůže žádný legální servis dostatečnou kvalitu zaručit. Myslím tím servis který má stálou "kamennou" provozovnu a opravy jsou tedy jeho hlavním zdrojem příjmů. Najít vhodný kompromis není jednoduché, ale řešením ze strany zákazníka rozhodně není určovat servisu nesmyslně nízkou cenu opravy. Ceny jsou dnes v podstatě smluvní a určitý kompromis se dá často najít, ale pouze v rozumném rozpětí protože nijak výrazně servis cenu ovlivnit nemůže. Je myslím v zájmu samotného zákazníka aby měl svůj přístroj opravený kvalitně a s maximální možnou péčí, to ovšem stojí čas a náklady které je nutno zaplatit.
  • Za posledních několik let jsou zkušenosti mnoha servisů takové, že zákazník který ïhned při příchodu do servisu hlásí že to chce do pětiset není již žádnou výjimkou. Nejde o zákazníka který přiveze do servisu 15 let starý přístroj, v takovém případě je naprosto logické že nemá smysl investovat do jeho opravy větší částky a po posouzení jsem mnohdy sám takovou opravu zákazníkovi rozmluvil, případně pokud je to trochu možné opravil jsem přístroj výjimečně s nějakou přiměřenou slevou.
    Bohužel ale nevím co si mám myslet o člověku který přiveze do servisu 2 roky starý 100Hz televizor a také vyžaduje opravu do pětiset, což nedělá mnohdy ani 5% z pořizovací ceny nového TV. Říkám každému na rovinu, pokud chce opravit takový televizor do 500,-Kč tak nemá žádný smysl do běžného legálního servisu jezdit, je to ztráta času a nebo musí počítat s poplatkem za zjištění závady pokud se servis do takové ceny nevejde a opravu nebude moci provést. Zákazník má samozřejmě právo určit si cenu kterou je ochoten ještě do přístroje investovat, ale servis má zase právo si za provedené práce a prokazatelné výdaje s tím spojené nechat zaplatit. Je to vždy otázkou vzájemné dohody. Pochopitelně že je několik oprav které se do uvedené částky vejdou, ovšem naprostá většina oprav televizorů se pohybuje v částkách nad touto hranicí a servis musí při převzetí přístroje stanovit takový cenový odhad, který mu dává určitou jistotu že po zjištění závady bude moci opravu také dokončit. Je dobré si uvědomit že stejně tak jako žádný slušný servis nepočítá s tím že bude za každou opravu inkasovat tisíce, na druhé straně ani slušný zákazník nemůže vyžadovat provedení kvalitní opravy s minimálním až nulovým ziskem, nikdo přece nechodíme do zaměstnání zadarmo. S rozvojem nových technologií je navíc právě servis elektroniky velmi náročný na nové technické vybavení a trvalé vzdělávání, ovšem tyto investice musí mít určitou reálnou návratnost.

Tolik takové mé malé, soukromé zamyšlení na dané téma z pohledu servisu. Pokud s tím někdo nesouhlasí je to naprosto v pořádku. Nebojte se napsat, každý názor či připomínku velmi uvítám v našem diskuzním fóru.
Servisy spotřební elektroniky to nemají dnes jednoduché, z jedné strany jsou tlačeni do snižování cen za své služby a z druhé strany náklady na provoz, zejména pokud mají stálou "kamennou" provozovnu, jim trvale rostou. Domnívám se však že i v současné době by si měl kvalitní servis své zákazníky najít, protože u nás stále zatím není cenová hladina značkové spotřební elektroniky ve vztahu k reálným mzdám na takové úrovni, že by se místo opravy házelo vše automaticky rovnou do kontejneru k likvidaci. Pokud se samozřejmě někdo nechce zbytečně zadlužovat spotřebitelskými úvěry s příslušnými úroky. Levné jsou hlavně různé supermarketové neznačkové výrobky ale skutečně značkové kvalitnější výrobky vyšší třídy zase až tolik levné stále nejsou, aby se jejich oprava nevyplatila.
Není třeba se obávat hned nějaké vysoké ceny za opravu, zkuste zajít do servisu a zeptat se. Mám zkušenost že mnoho zákazníků do servisu ani nepříjde jelikož mají bohužel mylné představy o cenách těchto služeb. Když se pak přeci jenom přijdou zeptat tak počítají se zbytečně vysokou částkou, nakonec jsou mile překvapeni že oprava byla mnohem levnější.


| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 22. 10. 2007 | 7819 přečtení |