Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 03. 08. 2021

Čeho se vyvarovat aby se oprava zbytečně neprodražila

Než navštívíme servis:

  • Nesvěřujte prosím svůj přístroj domácím kutilům amatérům! Opravovat přístroj po amatérském zásahu je vždy mnohonásobně dražší, především časově je taková oprava náročnější a čas se platí. Dnešní přístroje spotřební elektroniky jsou složité a vzhledem k použitým technologiím velmi citlivé, neodborný zásah bez potřebných znalostí a technického vybavení může přístroj ještě více poškodit nebo zcela zničit. Stačí i pouhá neopatrná manipulace s pistolovou pájkou jejíž použítí je v blízkosti současných obvodů nepřípustné a přístroj bude s ohledem na vysokou cenu neopravitelný, o neodborném zásahu do softwaru přístroje ani nemluvě. Pokud přístroj nefunguje vůbec, nemá ani žádný smysl jej rozebírat a dívat se na pojistku protože pokud je přepálená, má to vždy nějakou příčinu.

Návštěva servisu. Jak ulehčit servisu vyřízení zakázky a vyvarovat se zbytečným překvapením na obou stranách:

  • Velmi důležitá je vzájemná důvěra mezi servisem a zákazníkem. Pokud již k nějakému neúspěšnému amatérskému zásahu do přístroje došlo, je nanejvýš vhodné to při předání do opravy servisu sdělit. Vyhnete se tak naprosto zbytečným nedorozumněním, protože servisní technik při přebírání přístroje píše odhad ceny na základě svých zkušeností dle projevu závady přístroje který mu uvedete a nepočítá při odhadu s tím, že v přístroji objeví zbytečné problémy které tam provedl amatér. Cena je pak zpravidla vyšší což sebou přináší zbytečné dohady o změně ceny. Stejně tak je vhodné sdělit pokud možno všechny závady přístroje a nic nezatajovat, občas se stává že zákazník uvede jednu vadu, například že přístroj nejde vůbec, servis tuto závadu opraví a následně odhalí další vady které musel přístroj prokazatelně vykazovat již delší dobu. Pak opět zbytečně nastává situace že původně byla cena odhadnuta nedostatečně.
  • Je vhodné předávat přístroj do opravy kompletní, to znamená i s ovladačem dálkového ovládání! Věřte že i taková zdánlivá banalita jako je chybějící ovladač může v konečném důsledku cenu opravy zvýšit, pokud servis účtuje hodinovou sazbu za práci. Dnešní přístroje jsou bez ovladače v podstatě neovladatelné, je to stejné jako automobil bez klíčku. Servis zpravidla přijímá programy na jiných kanálech než vy doma, takže potřebuje přístroj naladit. K opravě ale také nutně potřebuje mít k dispozici všechny ostatní funkce a pokud má televizor na lokální klávesnici pouze tlačítka pro přepínání předvoleb a regulaci zvuku, je to stejné jako by neměl nic. V neposlední řadě pomocí ovladače se také provádí různá servisní nastavení přístroje bez kterých nelze opravu provést nebo dokončit, ovladač je proto naprostou nutností. Servis si zpravidla umí poradit některým z programovatelných ovladačů, někdy však hodně času zabere najít správný kód na který bude přístroj uspokojivě reagovat a nemusí to vždy přinést úspěch, jelikož žádný univerzální ovladač nikdy na 100% nenahradí originál. Tento naprosto zbytečně strávený čas vám pochopitelně servis naúčtuje a tím se Vám konečná cena opravy může prodražit.
  • Vykazuje-li přístroj vadu, nepoužívejte jej!. V mnoha případech tak předejdete poškození dalších obvodů a zbytečnému zvýšení ceny za opravu. Jedná se hlavně o vady televizorů, pokud je obraz úzký či jinak deformovaný, je vhodné televizor vypnout síťovým vypínače a dále nepoužívat. Obdobně pokud se z přístroje ozývá občasné "zapraskání" které může signalizovat výboje proraženého VN transformátoru proti kostře chassis, je to poměrně častá závada a lehce odstranitelná výměnou VN transformátoru za nový, ceny v mnoha případech nejsou až tak vysoké. Pokud ale necháme televizor dále zapnutý, je více než pravděpodobné že některý z následujících výbojů bude silnější a poškodí procesor a další obvody, pak už bývá oprava často cenově nerentabilní. Dalším příkladem jsou závady citlivé na poklep přístroje a pod., jestliže se jedná o vyhřátý spoj na místech s velkým proudovým zatížením, může vyhořet kus plošného spoje chassi případně se mohou poškodit další součástky a oprava je pak ve výsledku opět podstatně dražší než kdyby se provedla ihned kdy se jednalo původně o jednoduchou, banální a levnou závadu.
    Co se týká videomagnetofonů, pokud nám přístroj zmuchlá videopásek v jedné kazetě pak nemá smysl zkoušet přehrávat další, jinou kazetu, vystavujeme se tak zbytečně reálnému riziku že o ni přijdeme také. Poškození videopásku, případně občasné chybové hlášky na displeji přístroje jsou neklamným znakem závady kterou je nutné identifikovat a odstranit. Zůstane-li v přístroji videokazeta a nejde ven, nerozebírejte prosím přístroj a nesnažte se kazetu vyndat násilím, skutečně to nemá smysl a násilí se nikdy neobejde bez poškození nějakých mechanických dílů. Původně jednoduchá závada se tak změní na neopravitelný přístroj a to opět s ohledem na cenu. Někdy pomůže odpojit videomagnetofon ze sítě, chvíli počkat a znovu jej zapojit, stává se že kazeta pak sama vyjede ven. Pokud to nepomůže, je vždy lépe odnést přístroj do servisu, servisy znají postupy u jednotlivých přístrojů jak zablokovanou kazetu vyjmout ven bez poškození a následně přístroj opravit (odstranit příčinu zablokování kazety).

| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 09. 10. 2007 | 10190 přečtení |